KeFaLeT Forum
KeFaLeT Forum
KeFaLeT Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KeFaLeT Forum

-KeFaLeT Deneme-

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

26 Adımda Karakter Çizimi...

YazarMesaj
Alpr
YöneticiYönetici
Alpr

Erkek
Uyarı Yok

26 Adımda Karakter Çizimi... Empty
MesajKonu: 26 Adımda Karakter Çizimi...   26 Adımda Karakter Çizimi... Icon_minitimePtsi Şub. 01, 2010 9:30 pm

Not : ALINTIDIR

Çizeceğimiz karakterin önizlemesi.

26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorClick this bar to view the small image.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-00
Adım 1

Öncelikle yeni bir Photoshop dökümanı oluşturuyoruz. (File > New) İsteğe göre boyutu belirliyoruz. Ben Onlayn.org’da yayınlayacağım için blogun genişliğine uyması için 647 x 647 piksel boyutlarında bir döküman oluşturdum.
Oluşturduğumuz dökümanın arkaplanını (karakterden ayırmak için) hafif kirli beyaz bir renk ile boyuyoruz. Ben #f4f4f4 kullandım.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 125KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-01
Adım 2

Pen Tool (P)’u seçip, yüz rengini belirledikten sonra bir kafa şekli çiziyoruz. Üst kısımları saç kapatacağı için o kadar önemli olmasa da çene ve yanak bölgelerini şekillendirirken dikkat etmekte fayda var. Renk: #fad7bf
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 63KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-02
Adım 3

Kafa şeklinin etrafına bir çerçeve çiziyoruz. Bunun için Stroke (Layer > Layer Style > Stroke) kullanacağız. Renk: #000000, Kalınlık: 5 px
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 74KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-03
Adım 4

Hemen oluşturmuş olduğumuz kafa görselinin üzerine yüze ışık vuruyormuşcasına daha ufak bir gölge çiziyoruz. Renk: #f2cfb6
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 78KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-04
Adım 5

Çene bölgesine de daha koyu bir renkte, küçük bir gölge çizebiliriz. Renk: #efc8ae
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 71KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-05

Adım 6

Yine kafa görselinde olduğu gibi Pen Tool ile bu sefer kafa katmanının arkasında kalacak şekilde bir kulak çiziyoruz ve çerçeveliyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 75KB.
26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-06
Adım 7

Aynen kafayı çizerken yaptığımız gibi kulaktan daha küçük bir görsel ile içini gölgelendirebiliriz. Gölgeyi çizdikten sonra Brush (B) ile kulağa benzeyene kadar içine rastgele çizikler atıyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 75KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-07
Adım 8

Çizdiğimiz kulağı diğer tarafa kopyalıyoruz. Kopyalamanın en kolay yöntemi; Alt tuşu basılıyken nesneyi sürüklemektir. Diğer tarafa kopyaladığımız kulağın yönünü “Flip Horizontal” ile değiştiriyoruz. (CTRL T > Sağ tuş > Flip Horizontal)
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 96KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-08
Adım 9

“Rounded Rectangle Tool” ile Radius değeri 50‘yken bir göz çiziyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 84KB.
26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-09
Adım 10

Pen Tool (P) ile gözün üstüne ve altına siyah çizgiler çekiyoruz. Bu gözü daha belirgin kılacaktır.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 85KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-10
Adım 11

Ellipse Tool ile gözün ortasına bir daire çiziyoruz. 4 piksel siyah stroke verdikten sonra tekrar Layer Style’dan, bu sefer “Color Overlay” ile içini dolduruyoruz. Ben kahverengi kullandım.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 85KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-11
Adım 12

“Ellipse Tool” seçiliyken bu sefer göz bebeği içine küçük siyah bir daire çiziyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 86KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-12
Adım 13

Göz bebeğinin sağ üst köşesine aynı boylarda beyaz bir daire çizip bulanıklaştırıyoruz. (Filter > Blur > Blur More) İsteğe bağlı, gözün arka zeminine yüzde olduğu gibi daha ufak bir gölge çizebiliriz. Bunun için gözün en arka katmanını seçerek kopyalıyor ve küçültüyoruz, beyazdan biraz koyu bir renk ile içini dolduruyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 87KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-13
Adım 14

Gözü tamamladıktan sonra göze ait tüm katmanları seçerek gözü diğer tarafa kopyalıyoruz. Katmanları gruplar halinde arşivlemek daha düzenli olacaktır. Bunun için tüm göz katmanları seçiliyken CTRL G tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Oluşturulan klasöre çift tıklayarak adını değiştirmeniz de mümkün. (Örneğin; “Göz”)
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 91KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-14

Adım 15

Ağız, yüzdeki en basit bölge. Pen Tool ile beyaz arkaplan ve 3 piksel siyah Stroke’a sahip ağzımızı çiziyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 96KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-15
Adım 16

İçine daha küçük boyutlarda, hafif koyu beyaz bir gölge çiziyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 95KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-16
Adım 17

Pen Tool ile burun deliklerini ve gölgesini çiziyoruz. Renk: #a67d63
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 97KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-17
Adım 18

Artık detaylar üzerinde fazla durmuyorum. Deliklerin içini daha koyu bir renkle dolduruyoruz. Yine Pen Tool (P).
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 97KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-18
Adım 19

Kaşları da Pen Tool ile kabaca çiziyoruz. Renk: #000000
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 103KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-19

Adım 20

Sıra geldi saça. 19 adımdır saçsız olan karakterimize güzel bir saç kazandıralım. Yine Pen Tool’u alıp keyfimize göre bir saç çiziyoruz. Dağınık bir saç tercih ettim ben. Yeni uyanmış erkek saçı da denebilir. Neyse fazla çene çalmadan, 5 piksel Stroke ve gri arkaplanlı saçımızı çiziyoruz. Renk: #505050
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 135KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-20
Adım 21

Saça şimdi de bir gölge çizeceğiz. Pen tool ile saçı iyice siyaha doyuruyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 151KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-21
Adım 22

Saçın ardından sıra geldi gözlüğe. Zevkimize göre gözlüğü de çiziyoruz. Renk: #000000
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 137KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-22
Adım 23

Pen Tool ile gözlüğe cam çiziyoruz ve Shape‘e dönüştürüyoruz. (Layer > Rasterize > Shape)
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 133KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-23
Adım 24

Shape’e dönüştürdüğümüz gözlük camlarının bulunduğu katmana sağ tıklıyor ve “Select Pixels” ile cam alanını seçiyoruz.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 171KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-24
Adım 25

Aşağıdaki gibi bir görüntü elde etmiş olmamız gerekiyor.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 136KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-25

Adım 26

Gözlük camı seçili haldeyken Layer penceresinden çerçevenin bulunduğu katmana tıklıyoruz. Şimdi cam bölgesini gizlemek için “Layer > Layer Mask > Hide Selection” yolunu izliyoruz. Bu işlemin ardından karakterimiz aşağıda gördüğünüz son halini almış olacak.
26 Adımda Karakter Çizimi... Wol_errorThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 647x647 and weights 143KB.

26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-26
Sonuç

Hepsi bu kadar. Karakterimiz hazır. Dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Çok kolaymış, değil mi?
26 Adımda Karakter Çizimi... Karakter-00

26 Adımda Karakter Çizimi...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 10 Adımda Şarap Bardağı Yapımı